Radyomuzun 20. yıl dönümünde müthiş kutlama

Radyomuzun 20. yıl dönümünde müthiş kutlama
 • 0
 • 74
 • 24 Mayıs 2019
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Damar Fm kullanacaksanız, metin aralarına utandırıcı sözcükler gizlenmediğinden güvenli olmanız gerekir. İnternet’teki tüm Lorem Ipsum üreteçleri öncesinden belirlenmiş metin bloklarını yineler.

Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir. Lorem Ipsum, adı bilinmeyen bir matbaacının bir hurufat numune kitabı oluşturmak suretiyle bir yazı galerisini alarak karıştırdığı 1500’lerden beri sanayi standardı düzmece metinler olarak kullanılmıştır. Beşyüz yıl süresince varlığını sürdürmekle kalmamış, hem de pek değişmeden elektronik dizgiye de sıçramıştır. 1960’larda Lorem Ipsum pasajları da içeren Letraset yapraklarının yayınlanması ile ve kısa sürede Aldus PageMaker şeklinde Lorem Ipsum sürümleri içeren masaüstü yayıncılık yazılımları ile popüler olmuştur.

Yinelenen bir sayfa içinde ne olduğunun okuyucunun dikkatini dağıttığı malum bir gerçektir.

Lorm Ipsum, Çiçero tarafınca M.Ö. 45 tarihinde kaleme alınan “de Finibus Bonorum et Malorum” (İyi ve Kötünün Uç Sınırları) eserinin 1.10.32 ve 1.10.33 sayılı bölümlerinden gelmektedir. Bu kitap, terbiye kuramı üstüne bir tezdir ve Rönesans döneminde oldukça popüler olmuştur. Lorem Ipsum pasajının ilk satırı olan “Lorem ipsum dolor sit amet” 1.10.32 sayılı bölümdeki bir satırdan gelmektedir.

 • Lorem Ipsum, dizgi ve baskı endüstrisinde kullanılan mıgır metinlerdir.
 • Yaygın inancın tersine, Lorem Ipsum rastgele sözcüklerden oluşmaz.
 • 1500’lerden beri kullanılmakta olan standard Lorem Ipsum metinleri ilgilenenler için tekrardan üretilmiştir.
 • Yinelenen bir sayfa içinde ne olduğunun okuyucunun dikkatini dağıttığı malum bir gerçektir.
 • Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Sadece bunların büyük bir çoğunluğu.

1500’lerden beri kullanılmakta olan standard Lorem Ipsum metinleri ilgilenenler için tekrardan üretilmiştir. Çiçero tarafınca yazılan 1.10.32 ve 1.10.33 bölümleri de 1914 H. Rackham çevirisinden alınan İngilizce sürümleri eşliğinde emsalsiz biçiminden tekrardan üretilmiştir.

pexels photo 225226Yinelenen bir sayfa içinde ne olduğunun okuyucunun dikkatini dağıttığı malum bir gerçektir. Lorem Ipsum kullanmanın amacı, devamlı ‘buraya metin gelecek, buraya metin gelecek’ yazmaya kıyasla daha dengeli bir harf dağılımı sağlayarak okunurluğu artırmasıdır. Şu anda birçok masaüstü yayıncılık paketi ve web sayfa düzenleyicisi, varsayılan mıgır metinler olarak Lorem Ipsum kullanmaktadır. Ek olarak arama motorlarında ‘lorem ipsum’ anahtar sözcükleri ile arama yapıldığında hemen hemen tasarım aşamasında olan oldukça sayıda site listelenir. Seneler içinde, kimi zaman kazara, kimi zaman bilgili olarak (mesela gülmece katılarak), çeşitli sürümleri geliştirilmiştir.

Lorem Ipsum pasajlarının birçok çeşitlemesi vardır. Sadece bunların büyük bir çoğunluğu gülmece katılarak yada rastgele sözcükler eklendikten sonra değiştirilmişlerdir. Eğer bir Lorem Ipsum pasajı kullanacaksanız, metin aralarına utandırıcı sözcükler gizlenmediğinden güvenli olmanız gerekir. İnternet’teki tüm Lorem Ipsum üreteçleri öncesinden belirlenmiş metin bloklarını yineler. Bu da, bu üreteci İnternet üstündeki gerçek Lorem Ipsum üreteci yapar. Bu üreteç, 200’den fazla Latince sözcük ve onlara ilişkin cümle yapılarını içeren bir lügat kullanır. Bundan dolayı, üretilen Lorem Ipsum metinleri yinelemelerden, mizahtan ve karakteristik olmayan sözcüklerden uzaktır.