Türkiye’de internet 19 yaşına girdi  

İnternetin Türkiye’de kullanılmaya başlamasının 19, İzmir’de genel kullanıma açılışının ise 7. yılı törenle kutlandı.

İzmir Kız Lisesi’ndeki “9-22 Nisan İnternet Haftası” törenine İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı ve çok sayıda eğitimci katıldı. İnternetin günlük hayatta olmazsa olmaz konuma geldiğini anlatan Vefa Bardakcı, “Bana göre yüzyılın buluşu internet. İnternet hayatımızı kolaylaştıran, belki de birçok ürünlere farklılık olarak gelişmiş ve hayatımızda bizi meşgul eden bir sistem. Tabii ki her ürünün faydasının yanında zararları da olabiliyor. Bizi belki kitap ve dergi okumaktan uzaklaştırdı, hattâ hafızalarımızı da geliştirme anlamında kolaycılığa itti.

Bana göre bilgilerin hafızada tutulması konusunda da bir zafiyet oluştu. Mesela artık hiç kimse numarasını hafızasında tutamıyor. Bu açıdan bakarsan hafızamızı körelttiğini düşünüyorum.” dedi. Buna rağmen interneti zararlı gibi göstermenin doğru olmadığını, iki tuşla bilgiye erişim sağlanabildiğini aktaran Bardakcı, “İnternetin ucu o kadar açık ve güvensiz ki bir şekilde bilmeyen bir gencin eline geçtiğinde başına olmadık işler gelebiliyor. Bu yüzden bilinçli internet kullanıcısı bir gençlik ve nesil istiyoruz.“ diye konuştu.

Daha sonra internet haftası kapsamında okullar arasında düzenlenen fotoğraf yarışmasında derece yapan öğrencilere ödülleri verildi.

KUTU

İnternet, Türkiye’de ilk defa 12 Nisan 1993′te Orta Doğu Teknik Üniversitesi laboratuvarlarında kullanılmaya başladı. İlk defa o bağlantı sayesinde CNN, BBC gibi ilk web sitelerine bağlanmaya çalışıldı. Daha sonra sadece metin tabanlı olarak, aynı üniversitede farklı statik IP’lerle birkaç sayfa oluşturuldu. Bu sayfalara da üniversitedeki bilgisayarlarla 64 kbit hızla bağlanılarak internet kullanılmış oldu. ODTÜ’den sonra sırasıyla Ege, Bilkent, Boğaziçi ve İstanbul Teknik üniversitelerinde de internet kullanılmaya başladı. Şimdilerde ise e-devlet, e-Türkiye ve bilgi toplumu konularında Avrupa’nın sayılı ülkeleri arasına girdik.

CİHAN

Both comments and pings are currently closed.
Copyright © 2002 - 2014 Tüm Hakları Saklıdır DamarFm Jilet Gibi Radyo Arabesk